Szkoła w mieście-Radio z Klasą! Lekcje w innym niż szkoła otoczeniu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd września 2013 Radio Wrocław prowadzi w ramach projektu ”Szkoła w mieście” warsztaty radiowe  „RADIO Z KLASĄ” adresowane do dzieci z klas 1-6 oraz do młodzieży gimnazjalnej, przeprowadzane w studio słuchowiskowym Radia Wrocław. Zaproponowana przez nas tematyka oraz czas trwania zajęć są tylko wstępną propozycją – mogą ulec zmianie w celu dostosowania ich do Państwa potrzeb i jak najlepszej realizacji podstawy programowej. Podczas trwania projektu zapewniamy klasom zwiedzanie Radia Wrocław oraz salę do przeprowadzenia pozostałych godzin lekcyjnych, które odbywają się po zakończeniu warsztatów radiowych.

Oferta dotyczy także wszystkich innych szkół nie objętych projektem „Szkoła w mieście”.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo dwie formy warsztatów: warsztat jednorazowy oraz cykliczny.

Program jednorazowego warsztatu w Radiu Wrocław:

1. Jak to się zaczęło? Zajęcia poznawcze w Muzeum Radia (45 min.)
2. Zajęcia w studio radiowym (2×45 min – podział na grupy ok. 15 osobowe):

– poznanie zasad pracy z mikrofonem w przestrzeni studyjnej
– ćwiczenia głosu kształtujące umiejętność słuchania siebie oraz właściwego nadawania znaczenia słowom,

– praca nad tekstem wiersza lub fragmentem słuchowiska – podział na role i praca nad wybraną postacią, która rozwija kreatywne myślenie dziecka oraz pobudza do twórczego działania,

– zagadki radiowe o podróżach na podstawie fragmentów audycji Dziecięcego Studia Radia Wrocław emitowanych w każdą niedziele po 10.

– przygotowywanie i nagrywanie fragmentów audycji radiowej – temat wybrany przez ucznia zgodny z jego zainteresowaniami lub temat podany przez prowadzącego dziennikarza: dotyczący np. znajomości Wrocławia lub świata, czy wypowiedzi o muzyce, filmie lub literaturze. Nagrywanie z sygnałami dźwiękowymi, czyli jingiel + podkład muzyczny.

Program cyklicznych warsztatów w Radiu Wrocław:

5 spotkań w studio radiowym – czas trwania jednego spotkania 135 minut. Uczniowie klasy są podzieleni na 2 grupy, które pracują równolegle.

 1. Poznanie zasad występowania przed mikrofonem.
 2. Każdorazowo uczniowie mają rozgrzewki głosu, pracują nad jego emisją z uwzględnieniem dobrej dykcji oraz zasad budowania jasnych wypowiedzi. Wykonują proste zadania kształtujące podstawowe umiejętności autoprezentacji. Poznają najczęściej popełniane błędy językowe.
 3. W ramach przygotowań do nagrania słuchowiska  – pracują zespołowo nad tekstem wybranego wiersza (nagranie w różnych stylach i odmianach emocji, np. na wesoło lub na poważnie, jak kwestia z horroru, czy komedii).
 4. Nagrywanie fragmentu lektury szkolnej – podział na role i praca nad wybraną postacią. Rozwój umiejętności autoprezentacji, dbałości o słowo, odpowiedzialności za wspólną pracę w zespole.
 5. Przygotowywanie i nagrywanie audycji radiowych – za każdym razem nowy temat, na przykład:
 • Twoje ulubione miejsca we Wrocławiu – czyli jeden dzień w twoim mieście
 • podróże po świecie bliskie i dalekie
 • audycja o znajomości języków obcych – jakie i gdzie występują, czy np. za granicą wystarczy znajomość języka angielskiego?
 • jakich znasz sławnych Polaków? (naukowców, muzyków, artystów, sportowców…)
 • kto to jest patriota? – podaj przykłady
 • kim będziesz, gdy dorośniesz? (pomysły na zawód, miejsce zamieszkania, rodzinę)
 • Twój idealny dzień
 • moja ulubiona książka lub mój ulubiony film (z uzasadnieniem wyboru)

Koszt jednego warsztatu: 50 zł brutto za osobę (Koszt dla grupy ok. 25 osobowej. Cena uwzględnia koszt nagrania płyty z wypowiedziami uczniów).

W przypadku zajęć cyklicznych z nagraniem słuchowiska lub dubbingu do bajki koszt warsztatu jest wyższy.

Dla grup o zaawansowanym poziomie znajomości języka angielskiego z klas gimnazjalnych oraz liceów, mamy w ofercie cykl warsztatów radiowych prowadzonych przez znanego dziennikarza Polskiego Radia Wrocław Tomasza Sikorę. Zainteresowanym tą formą zajęć przesyłamy propozycję w wersji pisemnej na wskazany adres mailowy.

Koszt jednego warsztatu: 100 zł brutto za osobę (Cena uwzględnia koszt nagrania płyty z wypowiedziami uczniów).

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Kciuk.pl
 • Wykop
 • Śledzik
Ten wpis umieszczono w kategorii Co nowego, Polecane. Możesz dodać go do zakładek permalink.Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.